میزان نفقه سال 1400 | نفقه 1400

میزان نفقه سال 1400 | نفقه 1400: یکی از مهم ترین تکالیف قانونی در روابط خانوادگی میان زوجین، الزام شوهر به پرداخت نفقه به زوجه خود می باشد که این حکم در ضمن ماده 1106 قانون مدنی به این صورت پیش بینی شده است: ” در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است “. همانطور که از این ماده مشخص است، بر خلاف عقد موقت یا صیغه، تکلیف پرداخت نفقه زن در عقد دائمی نکاح، بر عهده شوهر است.

نفقه 1400

نفقه 1400

علاوه بر این، مطابق ماده 1107 قانون مدنی، نفقه زوجه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، نان، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض می باشد. همچنین یکی دیگر از مهم ترین احکامی که در خصوص نفقه زن در قانون مدنی مشخص شده آن است که که پرداخت نفقه به زن، در مقابل تکلیف زن در رابطه با تمکین از شوهر می باشد. به این معنا که اگر زن بدون دلیل موجهی از تمکین در برابر شوهر خودداری کند، پرداخت نفقه به وی الزامی نیست. از طرف دیگر، در صورتی که مرد علی رغم تمکین نفقه زوجه را نپردازد، زن می تواند به دادگاه مراجعه و تقاضای مطالبه نفقه تعیین شده در سال 1400 نماید. همچنین در صورت طلاق خلع در مدت عده نفقه زن بعد از طلاق به او تعلق می گیرد.


محصولات شرکت کنترل فرآیند پاسارگاد


تعیین نفقه زن در سال 1400

نفقه زن در سال 1400 نرخ و مبلغ مشخص و ثابتی ندارد ؛ بلکه با توجه به نیازهای زن تعیین می شود . اما مطلب مهمی که در این رابطه وجود دارد و ذکر آن ضروری است ، نحوه تعیین مبلغ و میزان نفقه زن برای سال ۱۴۰۰ می باشد. به طور کلی در صورتی که میان زن و شوهر در رابطه با تعیین مبلغ نفقه زن در سال 1400 توافقی وجود داشته باشد و مبلغی به عنوان نفقه زن در سال ۱۴۰۰ تعیین شده باشد ، همان مبلغ مناط اعتبار بوده و طبق توافق مذکور ، عمل خواهد شد . در غیر این صورت، از آن جهت که تعیین مبلغ نفقه  زن امری تخصصی و کارشناسانه می باشد، دادگاه و یا شورای حل اختلاف، تعیین مبلغ نفقه زن در سال  ۱۴۰۰ را به کارشناس نفقه ارجاع می کند.

کارشناس نفقه نیز با توجه به عواملی همچون سن و سال، جایگاه خانوادگی، وضعیت اجتماعی و شغلی زوجه به علاوه سایر عوامل تاثیر گذار در این رابطه ، مبلغ نفقه زن در سال 1400 را تعیین کرده و شوهر را مکلف به پرداخت آن می نماید.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

کنترل فرآیند پاسارگاد
Average rating:  
 1 reviews
by حیدری on کنترل فرآیند پاسارگاد

مطالب این پست خیلی مفید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *