تسریع خروج نیروهای آمریکایی از عراق با ترور سردار سلیمانی

تسریع خروج نیروهای آمریکایی از عراق با ترور سردار سلیمانی: شهادت سردار سلیمانی احتمالاً به خروج نظامیان آمریکایی از عراق تسریع می‌بخشد. این روزنامه آمریکایی در تحلیل تحولات اخیر در منطقه غرب آسیا نوشت که کارکنان نفتی آمریکا روز جمعه از ترس وقوع جنگ میان آمریکا و ایران، از عراق گریختند. از طرف دیگر، مردم عراق در مراسم عزاداری برای شهید سردار سلیمانی و شهید المهندس در شهر کربلا، شعار «مرگ بر آمریکا» سردادند. مردم عراق، صبح روز جمعه با خبر ترور سپهبد سلیمانی به همراه هفت نفر دیگر از خواب بیدار شدند و برخی گروههای مقاومت در عراق متعهد شدند که انتقام خونینی از آمریکا بگیرند.

طبق این گزارش، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، حمله تروریستی آمریکا را بعنوان «نقض ظالمانه حاکمیت عراق» توصیف کرد و گفت که پارلمان این کشور برای بحث درباره آینده حضور آمریکا در عراق تشکیل جلسه خواهد داد. نیویورک‌تایمز در ادامه نوشت که تحولات اخیر یک سؤال را مطرح می‌کند و آن این است که آیا آمریکا می‌تواند با توجه به تحرکاتی که در پی حادثه تروریستی عراق به وجود آمده، همچنان روابط امنیتی مشارکتی را با عراق حفظ کند؟ این گزارش به اظهارات اخیر نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور عراق اشاره کرد که تأکید کرد که حمله هوایی به سردار سلیمانی «نقض آشکار شرایط حضور نیروهای آمریکایی بوده است».

وی تصریح کرد که پارلمان عراق در روزهای آتی تشکیل جلسه می‌دهد تا «اقدامات مناسب برای حفظ شأن و امنیت و حاکمیت عراق» را مورد برررسی قرار دهند که این شامل درخواست خروج آمریکا از عراق نیز می‌شود. یکی از تحلیلگران سازمان غیرانتفاعی گروه بحران بین‌المللی (ICG) در این خصوص گفت: «حتی اگر ارتش آمریکا خیلی فوری از عراق خارج نشود، تصور اینکه آنها بتوانند به صورت کارآمد به مقابله با داعش ادامه دهند، سخت ودشوار است».

طبق این گزارش، آمریکا در حال حاضر پنج هزار نظامی در شماری از پایگاههای خود در عراق دارد اما این نظامیان چه در عراق بمانند یا از این کشور خارج شوند، قدرت آمریکا در عراق احتمالاً تضعیف می‌شود. «ریچارد هاس» رئیس شورای روابط خارجی و دیپلمات سابق آمریکایی در یک پیام توییتری نوشت: «یکی از نتایج قطعی حمله آمریکا، این است که عصر همکاری آمریکا-عراق به پایان رسیده است. حضور دیپلماتیک و نظامی آمریکا به پایان خواهد رسید زیرا عراق از ما می‌خواهد از این کشور خارج شویم یا اینکه حضور ما تحت نظر قرار می‌گیرد یا هر دو اینها اتفاق می‌افتد».

نیویورک‌تایمز در بخش پایانی گزارش خود ادامه داد که برخی احتمال می‌دهند که دولت عراق گزینه اخراج نیروهای آمریکایی از عراق را برگزیند. فرمانده کل سپاه ایران روز گذشته (شنبه) و در واکنش به اقدام تروریستی واشنگتن در ترور سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب به آمریکا هشدار داد: «ترور سردار شهید قاسم سلیمانی یک انتقام گیری راهبردی را در پی دارد که مطمئناً به حضور آمریکا در منطقه پایان خواهد داد.»

منبع خبر: خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *