جزئیات شهادت سردار قاسم سلیمانی

جزئیات شهادت سردار قاسم سلیمانی: تلویزیون رسمی عراق بامداد جمعه مدعی شد فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معاون الحشد الشعبی در حمله آمریکایی‌ها در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسیده‌اند. خبرگزاری رویترز هم به نقل از «احمد الاسدی»، یک سخنگوی نیروهای بسیج مردمی عراقی این خبر را تأیید کرده است. 

الحمد الاسدی گفت: «دشمن آمریکایی و اسرائیلی مسئول قتل دو مجاهد، ابو مهدی المهندس و قاسم سلیمانی است.»

ساعاتی قبل، رسانه‌های عراقی از اصابت دست‌کم سه راکت به محوطه اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد خبر دادند. اندکی بعدتر مشخص شد که هدف حمله خودرو حامل اعضای الحشد الشعبی بوده است. 

سازمان الحشد الشعبی ساعاتی بعدتر اعلام کرد مسئول تشریفات و روابط عمومی این سازمان در این حمله به شهادت رسیده است.

جزئیات شهادت سردار قاسم سلیمانی

جزئیات شهادت سردار قاسم سلیمانی

مقام‌های آمریکایی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفته‌اند که این حمله را برای هدف قرار دادن دو فرد مرتبط با ایران انجام داده‌اند. وزارت دفاع آمریکا روز جمعه درباره حمله به کاروان سردار حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است: «ارتش آمریکا به دستور رئیس‌جمهور با کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اقدام دفاعی قاطعی برای حراست از پرسنل آمریکا در خارج از کشور انجام داده است.»

پنتاگون در ادامه این بیانیه در ادعایی بی‌اساس گفته سردار سلیمانی در حال طراحی برنامه‌هایی برای حمله به دیپلمات‌ها و نیروهای آمریکا در عراق و سراسر منطقه بود. وزارت دفاع آمریکا در بخش دیگری از این بیانیه، از اعتراضات ضد آمریکایی مقابل سفارت امریکا در عراق به عنوان «حمله به سفارت امریکا» یاد کرده و مدعی شده این اقدام به دستور سردار سلیمانی صادر شده است. در پایان این بیانیه آمده است: «هدف از این حمله جلوگیری از برنامه‌های آتی ایران برای حمله بود. ایالات متحده همه اقدامات لازم را برای حراست از مردم و منافعمان در سراسر جهان انجام خواهد داد.»


منبع خبر: شما نیوز


روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز جزئیاتی را از تصمیم خبیثانه و نابخردانه آمریکا و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آن، در ترور قاسم سلیمانی، سردار شهید سپاه قدس، فاش کرد. این روزنامه نوشت: وزارت دفاع آمریکا، سیا و طرف‌های مختلف تلاش زیادی برای شناسایی محل قاسم سلیمانی  و اتخاذ تدابیر مربوط به قتل او اتخاذ کردند. سازمان اطلاعات آمریکا می‌دانست که سلیمانی به سوریه و لبنان سفر کرده است و قرار است در چند روز آینده از دمشق به بغداد بیاید. مقامات آمریکایی شاهد آن بودند که سلیمانی به دنبال پنهان کردن تردد خود نبود.

لس آنجلس تایمز در ادامه به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت: دونالد ترامپ به صورت غیرمنتظره، هدف قرار دادن قاسم سلیمانی را در بین گزینه‌های مختلف انتخاب کرد. تصمیم ترامپ برای قتل سلیمانی، به تشویق بخشی از تندرو‌ها در بین مشاوران اتخاذ شد. این روزنامه آمریکایی در ادامه افزود: تیم امنیت ملی آمریکا تصور نمی‌کرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، با عملیات کشتن قاسم سلیمانی موافقت کند.


منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *